Island 2023
Planeta Island
Takto jsem si přejmenoval tento obdivuhodný ostrov. Pro mě je to hlavně nádherná, pohádková krajina plná vodopádů a divokých řek, krajina neskutečných hor, sopek a ledovců, země kde ještě najdete nedotčenou přírodu a místa bez lidí a jejich potřeb a problémů. Pro romantické duše, cestovatele, tuláky, fotografy a jiné milovníky přírody je to přímo ráj na zemi.
Co se mě velice líbilo
Islandská vysočina, hlavně duhové hory, veškeré sopky, vodopády a divoké řeky, moře s útesy, fjordy, islandské koně, papuchalci, čistý vzduch, dlouhý den v červnu, volné termální prameny v horách, liduprázdné končiny na severu atd.
Co se mě moc nelíbilo
Co se mě moc nelíbilo je všudypřítomná a rozlézající se komerce: Kdo jste zde ještě nebyli tak spěchejte, komerce se rozlézá po celém ostrově neskutečnou rychlostí a za pár let to tu bude jedna velká atrakce a bussines pro cestovky a místní (již dnes pouze pro platící veškeré jeskyně, ledovce, většina termálních bazénů, parkovišť apod.). Také ceny za ubytování, auta, ceny restaurací a obchodů stále rostou a pro nás s českou výplatou je to dost drahé. Levně vyjde už jen cestování v horách se stanem a vlastním vařením.
Něco o Islandu
Rozloha ostrova: 103 000 km2, 2. nej. ostrov Evropy po VB, ČR má 79 000 km2
Počet obyvatel: 372 000 (v Reykjavíku žije 63% obyvatel)
Zalidnění: 3,5 obyvatele /km2 nejméně v Evropě
Měna: ISK, Islandská koruna (cca dělit 6 na Kč, nebo v hlavě uberu nulu x 2 = orientační cena a bude to o něco méně), skoro všude se dá platit kartou
Státní uspořádání: parlamentní republika od 1.12. 1918
Náboženství: protestantské (Luteránská církev)
Časové pásmo: 0 (v létě o 2 hodiny méně než v ČR a v zimě o 1 hodinu méně)
Něco z historie Islandu
Ostrov Island poprvé navštívili pravděpodobně irští mniši v průběhu 9. století. Nevytvořili zde však trvalé osídlení. Usadili se zde až Vikingové mezi lety 874–930. Pro seveřany zde byly příhodné životní podmínky. Například až do konce 13. století bylo možno na severu ostrova pěstovat ječmen. Země byla rozdělená na 36 (později 48) správních jednotek, které řídili náčelníci. Ti se od roku 930 začali scházet na sněmu zvaném Althing. Vznikl tak nejstarší parlament v Evropě. O čtyřicet let později bylo založeno město Rejkjavík. V roce 1000 Islanďané přijali křeťanství. Ostrov se stal také vikingskou základnou pro objevné plavby do Grónska. V roce 1262 se Island dostal pod norskou nadvládu, která trvala až do roku 1380, kdy se společně s Norskem stal součástí Dánského království.
Zvířata na Islandu
Statisíce ovcí se přes léto samostatně bez lidského dohledu pasou na rozsáhlých územích pobřeží i vnitrozemí. Jsou úplně všude. Na loukách, v horách, v lávových pouštích i na skalnatých srázech. Chráněny kvalitní hustou srstí odolávají větru a dešti po celé léto než jsou na zimu zahnány zpátky do vesnic.
Zvířetem, které cestovatele nejvíc uhrane svojí krásou, je islandský kůň. Tito potomci původních vikingských koní až do začátku 20. století sloužili jako jediný zdejší dopravní prostředek.
Jediným původním suchozemským savcem, když dorazili lidé, byla polární liška. Mnoho druhů ryb žije ve vodách oceánu obklopujících Island a rybářský průmysl je hlavní částí islandské ekonomiky
Ptáci, zejména mořští ptáci, jsou důležitou součástí života zvířat na Islandu. Na mořských útesech hnízdí papuchalk severní, racek tříprstý a rybák dlouhoocasý, islandsky Kría, je v době hnízdění hodně agresivní a i lidem nebezpečný. Je-li člověk poblíž hnízdiště, tak na vás v hejnech nalétají a snaží se klovnou do hlavy. Zažil jsem to na vlastní kůži.
Zajímavé
Na Islandu nemají klasická jména a příjmení jako v jiných zemích. Nejdůležitější je křestní jméno, podle kterého jsou dokonce řazeny i telefonní seznamy. Dítě dostává místo příjmení jméno svého otce s příponou -dóttir (dcera) nebo -son (syn). Prezident Ólafur Ragnar Grímsson se tedy jmenuje Ólaf Ragnar, Grímův syn.
Na Islandu se téměř vždy vyskytují dvě křestní jména. Vezměme si příklad: matka se jmenuje Anna Kristín Guðmunsdóttir a otec se jmenuje Kristján Atli Hilmarsson. Manželka po svatbě nepřebírá příjmení po manželovi jako v Česku. Děti přebírají příjmení z prvního křestního jména otce, zřídka matky.